Les Silos du Touch

Odlare och jordbrukets leveranskedjor

Praktiskt stöd från utsäde till skörd för sojabönor och andra utvalda grödor.

Vilken typ av stöd söker ni?

Från sådd till skörd, en relä på fältet

Tillsammans definierar vi de insatser som är användbara för din verksamhet. Du väljer stegen att anförtro till oss, baserat på din kultur, din organisation och dina behov.

01

Sådd

Förbered och organisera implementeringen av din kultur.

02

Beskärningsarbete

Stöd insatser och kulturella behandlingar.

03

Skörden

Organisera skördeoperationer efter dina behov.

04

Logistik

Koordinera de logistiska stegen kopplade till din produktion.

NYTT

Våra bönder är våra viktiga partners

Din jordbruksframgång är kärnan i vår oro! Vi arbetar hand i hand med dig och vi är fast beslutna att förse dig med ett komplett och diversifierat sortiment som sträcker sig från växtskydd: beläggning, herbicider, insekticider etc. till frön. Du hittar allt du behöver för att odla produkter av högsta kvalitet.

ChatGPT-bild 11 september 2026, 11_41_29 AM.png

Fullständigt stöd, från frö till skörd

Vi finns där i varje skede av odlingsprocessen, från förberedelse av plantor till skörd av sojabönor, för att säkerställa den goda kvaliteten på din produktion. Och vi vill hjälpa dig att minimera användningen av kemikalier samtidigt som vi garanterar exceptionell kvalitet när det gäller icke-ekologiska produkter. produkter av högsta kvalitet. Vi är också involverade i konstruktionen av innovativa resplaner för att stärka det agronomiska förhållningssättet i resonemanget om växtskydd.

453af2a9-1aa3-426b-8b24-68a6e45045eb-1536x1152

En gemenskap med 600 bönder, alltid uppkopplade och redo att hjälpa varandra

Jordbrukssolidaritet är hjärtat i vårt samhälle. Vi tror på ömsesidig hjälp, utbyte av erfarenheter och ömsesidigt stöd för att främja kollektiv tillväxt. Tillsammans utvecklas vi.

Har du problem? En akut oro? Få inte panik! Med ett enkelt meddelande om vår samhällsgrupp på mer än 300 bönder är du aldrig ensam!

Illustrerad svartvit karta över sojaproducenternas sektor

Behöver du ingripande på plats eller personlig rådgivning?

Kontakta helt enkelt teknikern i ditt område som kommer hem till dig för att lösa ditt problem.

Vårt team av experter finns alltid där för att guida dig och erbjuda personlig rådgivning för att lösa eventuella utmaningar som kan uppstå. 

Lita på vår stödjande gemenskap och dedikerade experter!

GENOM DINA KULTURER

Vår butik

Från fröberedning till växtnäring, upptäck ett urval av produkter för din gård. Vårt team stödjer dig i ditt val.

Din beställningsförfrågan

Ange minst ett telefonnummer eller e-post så att vi kan återkomma till dig.

MAT SOJABÖNFRÖ

Våra sojasorter

Fyra SoyTouch Genetics-sorter och två IOM Grain-sorter, sammanförda för att jämföra deras agronomiska profil och deras matställen.

Genetik SoyTouch

SoyTouch Genetik

ST Louis

Maturity Group (RM)
4
Proteiner (torr basis)
44.00 %
Benchmark avkastning
3,8 ton/hec
Ansökningar
TofuSojasås
Se tekniska data

Agronomiska riktmärken

Urval
100 % icke-GMO
Frön per pund
2,030
År av data
5
Växtvana
Bushy
Radavstånd
30" rader
Referensförpackning
260 000 frön/påse (IOM-referens, USA)

Plantera och frö

Höjd
Medium till hög
Tillväxttyp
Obestämd
Blomfärg
Vit
Hårighet
Ljus fawn
Pod färg
Fawn
Hile
Vit
Cystanematodresistens
Peking

Toleranser och motstånd

Phytophthora-resistens
Rps1K
Phytophthora tolerans
6
Tolerans mot brun stamröta
8
Sclerotinia Tolerans
2
Motståndskraft mot stamcanker
Motståndskraftig
Tolerans mot metribuzin
Tolerant
Tolerans mot sulfonylureider
Känslig
Salttolerans
Ackumulering
Lyft
1.5

Höjdpunkter

  • Högpresterande profil med Peking-motstånd
  • Anpassning meddelad till olika jordar och regioner
  • Medel till hög växt, med fullständig agronomisk profil

Körtips

  • Rapporterad tolerans mot sudden death syndrome

Kvalitetsprogram anges

Basic · Groddar · Högt protein 44% · Basic Plus

Konsultera källan IOM Grain ↗
SoyTouch Genetik

ST Henri

Maturity Group (RM)
1
Proteiner (torr basis)
42.00 %
Benchmark avkastning
4 ton/hec
Ansökningar
TofuSojasås
Se tekniska data

Agronomiska riktmärken

Urval
100 % icke-GMO
Frön per pund
2,260
År av data
4
Växtvana
Väldigt buskigt
Radavstånd
7" / 15" / 30" rader
Referensförpackning
260 000 frön/påse (IOM-referens, USA)

Plantera och frö

Höjd
Hög
Blomfärg
Lila
Hårighet
Grå
Pod färg
Brun
Hile
Vit

Toleranser och motstånd

Phytophthora tolerans
8
Tolerans mot brun stamröta
5
Sclerotinia Tolerans
7

Körtips

  • Bra anpassning till torra eller stressiga förhållanden

Kvalitetsprogram anges

Basic · Groning · Basic Plus

Såningshastigheter publicerade av IOM Grain (amerikansk referens)

AvståndVäskor/acFrön/acFrön/växt
7″0.84219,0003.0
15″0.80208,0005.5–6.0

Denna referens använder 260 000 frön per påse. Få den densitet som är lämplig för din tomt bekräftad.

Konsultera källan IOM Grain ↗
SoyTouch Genetik

ST Duc

Maturity Group (RM)
2
Proteiner (torr basis)
40.60 %
Benchmark avkastning
4,9 ton/hec
Ansökningar
TofuSojasåsSojadryckDjurfoder
Se tekniska data

Agronomiska riktmärken

Urval
100 % icke-GMO
Frön per pund
2,690
År av data
8
Växtvana
Bushy
Radavstånd
7" / 15" / 30" rader
Referensförpackning
260 000 frön/påse (IOM-referens, USA)

Plantera och frö

Höjd
Genomsnittlig
Blomfärg
Vit
Hårighet
Grå
Pod färg
Brun
Hile
Vit

Toleranser och motstånd

Phytophthora tolerans
8
Tolerans mot brun stamröta
6
Sclerotinia Tolerans
5

Körtips

  • Rapporterad tolerans mot sudden death syndrome

Kvalitetsprogram anges

Grundläggande · Groning

Såningshastigheter publicerade av IOM Grain (amerikansk referens)

AvståndVäskor/acFrön/acFrön/växt
7″0.84219,0003.0
15″0.80208,0005.5–6.0

Denna referens använder 260 000 frön per påse. Få den densitet som är lämplig för din tomt bekräftad.

Konsultera källan IOM Grain ↗
SoyTouch Genetik

ST Alexandre

Maturity Group (RM)
0
Proteiner (torr basis)
42.00 %
Benchmark avkastning
3,7 ton/hec
Ansökningar
TofuSojasås
Se tekniska data

Agronomiska riktmärken

Urval
100 % icke-GMO
Frön per pund
2,260
År av data
4
Växtvana
Väldigt buskigt
Radavstånd
7" / 15" / 30" rader
Referensförpackning
260 000 frön/påse (IOM-referens, USA)

Plantera och frö

Höjd
Hög
Blomfärg
Lila
Hårighet
Grå
Pod färg
Brun
Hile
Vit

Toleranser och motstånd

Phytophthora tolerans
8
Tolerans mot brun stamröta
5
Sclerotinia Tolerans
7

Körtips

  • Bra anpassning till torra eller stressiga förhållanden

Kvalitetsprogram anges

Basic · Basic Plus

Såningshastigheter publicerade av IOM Grain (amerikansk referens)

AvståndVäskor/acFrön/acFrön/växt
7″0.84219,0003.0
15″0.80208,0005.5–6.0

Denna referens använder 260 000 frön per påse. Få den densitet som är lämplig för din tomt bekräftad.

Konsultera källan IOM Grain ↗

IOM Spannmålsval

IOM Grain LLC

IOM 240

Maturity Group (RM)
3.9
Proteiner (torr basis)
41.00 %
Benchmark avkastning
5,1 ton/hec
Ansökningar
TofuSojasåsSojadryckMiso
Se tekniska data

Agronomiska riktmärken

Urval
100 % icke-GMO
Frön per pund
2,200
År av data
10
Växtvana
Kraftigt buskigt
Radavstånd
7" / 15" / 30" rader
Referensförpackning
260 000 frön/påse (IOM-referens, USA)

Plantera och frö

Höjd
Hög
Blomfärg
Lila
Hårighet
Grå
Pod färg
Brun
Hile
Vit

Toleranser och motstånd

Phytophthora tolerans
8
Tolerans mot brun stamröta
7
Sclerotinia Tolerans
7

Höjdpunkter

  • Hög växt med buskigt täcke
  • God avkastningspotential tillkännages
  • Bra lyft meddelade

Körtips

  • God torktolerans tillkännagavs
  • Rapporterad tolerans mot sudden death syndrome

Kvalitetsprogram anges

Grundläggande · Groning

IOM Spannmålsanalyser

Skörd 2024Protein (torr basis): 42,70 %Olja: 20,20 %Frön per pund: 2 200
Historiskt genomsnittProtein (torr basis): 42,80 %Olja: 20,20 %Frön per pund: 2 220

Såningshastigheter publicerade av IOM Grain (amerikansk referens)

AvståndVäskor/acFrön/acFrön/växt
7″0.84219,0003.0
15″0.80208,0005.5–6.0

Denna referens använder 260 000 frön per påse. Få den densitet som är lämplig för din tomt bekräftad.

Konsultera källan IOM Grain ↗
IOM Grain LLC

IOM 332

Maturity Group (RM)
3.3
Proteiner (torr basis)
43.00 %
Benchmark avkastning
4,9 ton/hec
Ansökningar
TofuSojasåsMisoNatto
Se tekniska data

Agronomiska riktmärken

Urval
100 % icke-GMO
Frön per pund
2,390
År av data
5
Växtvana
Bushy
Radavstånd
7" / 15" / 30" rader
Referensförpackning
260 000 frön/påse (IOM-referens, USA)

Plantera och frö

Höjd
Genomsnittlig
Blomfärg
Vit
Hårighet
Grå
Pod färg
Brun
Hile
Vit

Toleranser och motstånd

Phytophthora tolerans
8
Tolerans mot brun stamröta
8
Sclerotinia Tolerans
8

Höjdpunkter

  • Medium växt med buskigt täcke
  • Anpassning meddelad till olika jordtyper
  • Hög avkastningspotential tillkännages
  • Bra lyft meddelade

Körtips

  • Undvik mycket buskiga sorter på tomter med en historia av sklerotinia

Kvalitetsprogram anges

Basic · Groning · Basic Plus

IOM Spannmålsanalyser

Skörd 2024Protein (torr basis): 41,90 %Olja: 21,35 %Frön per pund: 2 390
Historiskt genomsnittProtein (torr basis): 42,80 %Olja: 19,80 %Frön per pund: 2 400

Regionala observationer IOM 332

LokalitetArea 2021 (tunnland)2021 avkastning (bu/ac)Område 2023 (tunnland)2023 avkastning (bu/ac)
New Haven, IN31565.629568.6
Bluffton, IN21068.325566.4
Decatur, IN9555.89053.5
Morristown, IN13566.716063.4
Brian, OH22556.519058.2
Warren, IN24570.121069.3
Montpelier, IN38066.738068.4

Såningshastigheter publicerade av IOM Grain (amerikansk referens)

AvståndVäskor/acFrön/acFrön/växt
7″0.84219,0003.0
15″0.80208,0005.5–6.0

Denna referens använder 260 000 frön per påse. Få den densitet som är lämplig för din tomt bekräftad.

Konsultera källan IOM Grain ↗
Les Silos du Touch-applikationen på smartphone
Les Silos du Touch — Farmers' Space

Les Silos du Touch APPLIKATION

Din gård i fickan

Applikationen Les Silos du Touch samlar dina dokument, dina utbyten och information som är användbar för din jordbruksverksamhet. Fri tillgång för att förenkla ditt dagliga liv och hålla kontakten med vårt team och andra producenter.

Tillgänglig på Google PlayLadda upp till App Store
Les Silos du Touch-applikationen på smartphone

Dina verktyg, på ett ställe

  • Hitta dina dokument

    Se dina följesedlar, dina fakturor och informationen i ditt personliga utrymme.

  • Marknadsföra din produktion

    Konsultera kontrakten som erbjuds av Les Silos du Touch och utför dina försäljnings- och kontraktsförfaranden från applikationen.

  • Följ nyheter och väder

    Hitta nätverksnyheter och användbar väderinformation för att organisera din aktivitet.

  • Utbyte med producenter

    Gå till diskussionsgruppen för jordbruket för att ställa dina frågor, dela dina erfarenheter och hjälpa varandra.

  • Rapportera ett problem i fält

    Rapportera svårigheter vid uppkomst, skadedjur eller onormal tillväxt. Den interaktiva kartan låter dig lokalisera problemet och informera samhället.

  • Förbered dina inköp

    Beställ dina insatser och konsultera annonser för jordbruksprodukter och utrustning.

Behöver du hjälp med att komma åt appen?

En fråga om applikationen eller ditt personliga utrymme? Kontakta vårt team.

Kontakta teamet ↗

Les Silos du Touch

Tjänster skräddarsydda för dig

Ett engångsbehov eller stöd över flera steg? Les Silos du Touch stödjer dig med sådd, skördeövervakning, skörd och logistik.

Hitta min kontakt ↗
Tjänster skräddarsydda för dig
NYTT

Låt oss prata om din nästa kampanj

Berätta om ditt projekt, din plats och det planerade arbetet. Din kontakt kommer att kontakta dig för att förtydliga interventionsrutinerna.

Hitta min kontakt ↗Skriv till laget ↗

Les Silos du Touch

Ditt lag, på marken

Tekniker och säljare till din tjänst. Klicka på din avdelning på kartan för att hitta dina kontakter och kontakta dem direkt.

Hitta min kontakt

Bondens kontaktformulär

Dessa kontaktuppgifter används endast för att svara på din förfrågan.

Jerome LAVILLE
Jean Paul CERISERE
Nathalie CLAYE
Nathalie HAU
01 — Ain02 — Aisne03 — Allier04 — Alpes-de-Haute-Provence05 — Hautes-Alpes06 — Alpes-Maritimes07 — Ardeche08 — Ardennerna09 — Ariège10 — Gryning11 — Aude12 — Aveyron13 — Bouches-du-Rhône14 — Calvados15 — Cantal16 — Charente17 — Charente-Maritime18 — Kära19 — Corrèze21 — Côte-d’Or22 — Côtes-d’Armor23 — Ihålig24 — Dordogne25 — Doubs26 — Drôme27 — Eure28 — Eure-et-Loir29 — Finistère2A — Södra Korsika2B — Övre Korsika30 — Gard31 — Haute-Garonne32 — Gers33 — Gironde34 — Hérault35 — Ille-et-Vilaine36 — Indre37 — Indre-et-Loire38 — Isère39 — Jura40 — Landes41 — Loir-et-Cher42 — Loire43 — Haute-Loire44 — Loire-Atlantique45 — Loiret46 — Lot47 — Lot-et-Garonne48 — Lozère49 — Maine-et-Loire50 — Ärm51 — Marne52 — Haute-Marne53 — Mayenne54 — Meurthe-et-Moselle55 — Meuse56 — Morbihan57 — Mosel58 — Nièvre59 — Norr60 — Oise61 — Örne62 — Pas-de-Calais63 — Puy-de-Dôme64 — Pyrénées-Atlantiques65 — Hautes-Pyrénées66 — Pyrénées-Orientales67 — Bas-Rhin68 — Haut-Rhin69 — Rhône70 — Haute-Saône71 — Saône-et-Loire72 — Sarthe73 — Savojen74 — Haute-Savoie75 — Paris76 — Seine-Maritime77 — Seine-et-Marne78 — Yvelines79 — Deux-Sèvres80 — Summa81 — Tarn82 — Tarn-et-Garonne83 — Var84 — Vaucluse85 — Vendée86 — Wien87 — Haute-Vienne88 — Vogeserna89 — Yonne90 — Belforts territorium91 — Essonne92 — Hauts-de-Seine93 — Seine-Saint-Denis94 — Val-de-Marne95 - Val-d'Oise

IGN / Frankrike GeoJSON · Öppen licens

Hela laget

Les Silos du Touch

LÄMNA OSS DITT MEDDELANDE

En fråga om din kultur, våra tjänster eller vår support? Vårt team kommer att svara dig.